AMD

AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem)   jest wiodącą przyczyną ciężkiej utraty widzenia u osób powyżej 50 roku życia na świecie.

Co to jest AMD?

AMD jest chorobą uszkadzającą widzenie centralne, które jest potrzebne do wykonywania precyzyjnych czynności, takich jak: czytanie, prowadzenie samochodu, sprawdzanie godziny na zegarku czy rozpoznawanie twarzy.

Czasami AMD postępuje tak wolno, że tylko w niewielkim stopniu dochodzi do uszkodzenia wzroku. W innych przypadkach natomiast AMD postępuje szybko, prowadząc do gwałtownej utraty widzenia. AMD przebiega bez dolegliwości bólowych, ale doprowadza do utraty zdolności postrzegania przedmiotów, znajdujących się w centrum Twojego pola widzenia, na wprost Ciebie.

Sucha postać AMD

W suchym AMD, które stanowi około 85% wszystkich przypadków AMD, światłoczułe komórki siatkówki obumierają, co prowadzi do uszkodzenia widzenia centralnego. Najczęstszym objawem suchego AMD jest przymglenie widzenia w nieznacznym stopniu. Sucha postać AMD rozwija się powoli, ale może przejść w bardziej agresywną postać AMD, która jest określana jako wysiękowa.

Wysiękowa postać AMD

Wysiękowe AMD, stanowi około 15% wszystkich przypadków choroby i jest najczęstszą przyczyną utraty widzenia wśród osób z AMD. Powstaje ona w wyniku rozwoju nieprawidłowych naczyń pod siatkówką w okolicy plamki. Ta postać AMD może prowadzić do wystąpienia krwawienia, tworzenia się blizny i trwałego zniszczenia siatkówki. Uszkodzenie wzroku pojawia się znacznie szybciej aniżeli w przypadku suchego AMD i prowadzi do znacznie cięższego uszkodzenia widzenia centralnego, czyli widzenia „na wprost”. Jeżeli zmiana zostanie rozpoznana szybko, rozpoczęcie leczenia wysiękowego AMD może utrzymać, a nawet poprawić widzenie. Leczenie polega na podawaniu doszklistkowo, czyli do wnętrza gałki ocznej preparatów hamujących czynnik VEGF.

Obecnie dopuszczone do stosowania są 3 preparaty:

Lucentis (Ramibizumab),

EYLEA( Alfibercept),

Avastin( Bevacizumab).

AMD jest jedną z wiodących przyczyn ślepoty wśród osób dorosłych na świecie!

Kto jest obarczony ryzykiem?

Najważniejszymi czynnikami ryzyka rozwoju AMD są:

– Wiek – około 25% ludzi powyżej 65 roku życia ma AMD.
– Obecność AMD w jednym oku – u 40% chorych z AMD w jednym oku w ciągu 5 lat rozwinie się AMD w oku drugim.
– Palenie tytoniu
– Rasa – u osób rasy białej występuje zwiększone ryzyko rozwoju AMD
– Dodatni wywiad rodzinny w kierunku występowania AMD
– Niedobór w diecie luteiny oraz określonych witamin i minerałów
– Płeć – ryzyko wystąpienia AMD u kobiet jest większe niż u mężczyzn

Jakie są objawy?

Do objawów AMD należą:
– Zamazane, niewyraźne i mniej ostre widzenie centralne tj. widzenie „na wprost” (obniżona ostrość wzroku)
– Jasna lub ciemna plama w centralnym polu widzenia (mroczek centralny)
– Oglądane przedmioty są zniekształcone (metamorfopsje)
– Barwy wydają się być bledsze i mniej nasycone (obniżone poczucie kontrastu)

Rozpoznaj objawy AMD. Jeżeli zauważysz zmiany w widzeniu, natychmiast skontaktuj się ze swoim okulistą!

Czy mogę zapobiec AMD?

Chociaż nie ma żadnego skutecznego leku zapobiegającego AMD, to jednak istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka rozwoju AMD dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad:
– Regularnie zgłaszaj się na badania okulistyczne. Wczesne rozpoznanie i leczenie AMD może utrzymać lub poprawić utracone widzenie centralne
– Nie pal
– Stosuj zbilansowaną dietę, w skład której powinny wchodzić owoce i warzywa, które są bogate w luteinę i antyoksydanty (np. witaminę A, C i E)
– Noś okulary przeciwsłoneczne, chroniące oczy przed działaniem promieniowania ultrafioletowego
– Porozmawiaj ze swoim okulistą o ewentualnej suplementacji witaminami
– Regularnie ćwicz, gimnastykuj się
– Regularne badania okulistyczne mogą wykryć wczesne stadium AMD, co umożliwi podjęcie działania, mającego na celu zachowanie widzenia.

W naszym gabinecie okulistycznym wykonujemy pełną diagnostykę AMD i innych chorób siatkówki- OCT, angio OCT, angiografia fluoresceinowa.

Podajemy iniekcje doszklistkowe preparatów EYLEA i LUCENTIS.