Czym jest operacja skrzydlika? Wskazania i przeciwwskazania

Skrzydlik to dość popularna choroba powierzchni oka, która początkowo nie wywołuje żadnych dolegliwości, jednak po upływie czasu może powodować dyskomfort. Najczęściej występującym objawem jest uczucie ciała obcego w oku i zaburzenia widzenia. Ważne jest, aby szybko podjąć leczenie. Z poniższego wpisu dowiesz się, na czym polega operacja skrzydlika i jakie są wskazania do zabiegu.

Jak przebiega operacja skrzydlika?

Operacja skrzydlika polega na chirurgicznym wycięciu zmiany. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe za pomocą specjalnych kropli i podania leku znieczulajacego podspojówkowo. Następnie specjalista usuwa skrzydlika za pomocą odpowiednich narzędzi i zszywa spojówkę. Należy jednak pamiętać o tym, że w takim przypadku istnieje duże ryzyko nawrotu choroby. Dlatego też wielu lekarzy decyduje na przeprowadzenie usunięcia skrzydlika z autoprzeszczepem spojówki. Ważne jest też, aby po zakończonej operacji skrzydlika pacjent stosował się do zleceń lekarza, stosował krople i maści. Dzięki temu proces rekonwalescencji będzie szybszy i przebiegnie bez komplikacji.

Jakie są wskazana i przeciwwskazania do operacji skrzydlika?

Skrzydlik to zmiana, która może szybko się powiększać i rozrastać. W przypadku, gdy pacjent odczuwa dolegliwości, takie jak zaburzenia widzenia i nawracające stany zapalne gałki ocznej konieczne może być operacja. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zaleca się operacji skrzydlika w przypadku osób, które nie odczuwają dolegliwości, a zmiana jest niewielka. W takim przypadku zabieg niesie duże ryzyko nawrotu choroby. Ważne jest też, aby w przypadku zauważenia niepokojących symptomów, jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem i dokona oceny zmian w obrębie gałki ocznej. Na podstawie przeprowadzonych badań może on zlecić wykonanie operacji skrzydlika.