Jaskra to choroba narządu wzroku, która polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego przez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nieleczona lub zbyt późno wykryta jaskra może doprowadzić do całkowitego zaniku nerwu wzrokowego, a co za tym idzie — utraty wzroku. Należy też pamiętać o tym, że jest to choroba nieuleczalna, jednak odpowiednie krople obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe i zabiegi, mogą zahamować jej postępowanie. Z poniższego wpisu dowiesz się, na czym polega laserowe leczenie jaskry i jakie daje korzyści.
Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań kwalifikacyjnych. Niezbędne jest wykonanie pomiaru ciśnienia wewnątrz gałkowego z pomiarem grubości rogówki, gonioskopii, topografii n.wzrokowego (OCT)i perymetrii. W sytuacji, gdy u danej osoby zostanie wykryta jaskra, należy jak najszybciej podjąć leczenie. Jednym ze skutecznych sposobów na zahamowanie rozwoju jaskry jest zabieg selektywnej trabekuloplastyki laserowej. Jest on wykonywany w przypadku jaskry z otwartym kątem przesączania w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Zabieg polega na wykonaniu impusów laserowych w kącie przesączania w beleczkowaniu i ułatwieniu odpływu cieczy wodnistej z oka.
Zabieg laserowego usuwania jaskry pozwala obniżyć ciśnienie wewnątrz gałkowe poprzez ułatwienie odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej. Co ciekawe, po około 6 tygodniach możliwe jest obniżenie ciśnienia o około 40- 80%. Zabieg trabekuloplastyki laserowej można też wykonywać wielokrotnie i nie powoduje on uszkodzenia struktur kąta przesączania. Jest on zalecany w przypadku otwartego kata przesączania, w jaskrze młodzieńczej, barwnikowej, jaskrze w Zespole PEX.