Na czym polega badanie angiografia fluoresceinowa oka i kiedy jest zalecana?

Angiografia fluoresceinowa oka to badanie diagnostyczne, które pozwala na ocenę naczyń krwionośnych siatkówki oraz błony naczyniowej oka. Wykorzystuje się je w celu wykrycia różnych schorzeń oczu, takich jak retinopatia cukrzycowa czy zwyrodnienie plamki żółtej. W artykule przedstawiamy szczegółowo, na czym polega to badanie, jak przebiega oraz w jakich przypadkach jest zalecane.

Angiografia fluoresceinowa – na czym polega badanie?

Angiografia fluoresceinowa oka jest badaniem, które pozwala na dokładne zobrazowanie naczyń krwionośnych siatkówki oraz błony naczyniowej oka. Podczas badania stosuje się specjalny kontrast – fluoresceinę sodową, która podawana jest dożylnie. Fluoresceina ta ma zdolność do emitowania zielonego światła pod wpływem niebieskiego światła, co umożliwia jej obserwację w naczyniach krwionośnych oka. Dzięki temu lekarz może ocenić stan naczyń krwionośnych, ich przebieg oraz ewentualne zmiany chorobowe.

Przebieg badania angiografii fluoresceinowej

Badanie angiografii fluoresceinowej oka rozpoczyna się od podania kontrastu dożylnie, najczęściej w postaci zastrzyku. Następnie pacjent siada przed aparatem fotograficznym wyposażonym w specjalny filtr niebieskiego światła. Lekarz wykonuje serię zdjęć oka, obserwując naczynia krwionośne na bieżąco. Zdjęcia te są następnie analizowane przez specjalistę, który ocenia stan naczyń oraz poszukuje ewentualnych zmian chorobowych. Angiografia fluoresceinowa oka jest zalecana w przypadkach podejrzenia różnych schorzeń oczu, takich jak retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienie plamki żółtej, zakrzep żyły środkowej siatkówki, zapalenie błony naczyniowej czy nowotwory oka. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych oraz monitorowanie postępów leczenia. Po badaniu występują przemijające objawy takie jak: zażółcenie skóry i śluzówek (ustępują po 2-4 godz.) lub moczu (ustępuje po 1-2 dniach), rzadko mogą wystąpić mdłości lub wymioty, bardzo rzadko zdarza się uczulenie w postaci wysypki lub wstrząsu anafilaktycznego. Przed i po badaniu należy pić dużo płynów, najlepiej wody, żeby wypłukać kontrast z organizmu.