Blog

Na czym polega badanie angiografia fluoresceinowa oka i kiedy jest zalecana?

Angiografia fluoresceinowa oka to badanie diagnostyczne, które pozwala na ocenę naczyń krwionośnych siatkówki oraz błony naczyniowej oka. Wykorzystuje się je w celu wykrycia różnych schorzeń oczu, takich jak retinopatia cukrzycowa czy zwyrodnienie plamki żółtej. W artykule przedstawiamy szczegółowo, na czym polega to badanie, jak przebiega oraz w jakich przypadkach jest zalecane.

Czytaj dalej

Czy torbiel na powiece usuwa się operacyjnie?

Czy gradówkę na powiece usuwa się operacyjnie? Wielu pacjentów zmagających się z tym problemem zadaje sobie to pytanie. Gradówka na powiece, zwana również chalazionem, to nieprzyjemna dolegliwość, która może powodować dyskomfort, ból i zaburzenia widzenia. W niniejszym artykule omówimy przyczyny powstawania gradówki na powiece, metody jej leczenia oraz sytuacje, w których konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Czytaj dalej

W jakim celu wykonuje się zabieg iniekcji doszklistkowej?

Zabieg iniekcji doszklistkowej jest jednym z najnowocześniejszych i najważniejszych osiągnięć w dziedzinie okulistyki. Jego skuteczność oraz niewielka inwazyjność sprawiają, że jest on wykorzystywany do leczenia wielu schorzeń oczu. Poniżej przedstawiamy trzy główne cele, dla których przeprowadza się ten rodzaj iniekcji.

Czytaj dalej

Jakiego rodzaju zmiany spojówkowe podlegają zabiegowi wycięcia?

Zmiany spojówkowe to różnego rodzaju narośla, zmiany barwnikowe i inne nieprawidłowości, które pojawiają się na spojówkach oczu. Mogą one występować na dolnej lub górnej powiece, a także na błonie śluzowej spojówek. Zwykle są one niegroźne, ale w niektórych przypadkach mogą być przyczyną problemów z widzeniem, a nawet mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. W takich sytuacjach konieczne może być wycięcie zmian…

Czytaj dalej

Czym jest operacja skrzydlika? Wskazania i przeciwwskazania

Skrzydlik to dość popularna choroba powierzchni oka, która początkowo nie wywołuje żadnych dolegliwości, jednak po upływie czasu może powodować dyskomfort. Najczęściej występującym objawem jest uczucie ciała obcego w oku i zaburzenia widzenia. Ważne jest, aby szybko podjąć leczenie. Z poniższego wpisu dowiesz się, na czym polega operacja skrzydlika i jakie są wskazania do zabiegu.

Czytaj dalej

Operacja zaćmy: jak się do niej przygotować?

Zaćma to poważna choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku. Jak wyglądają przygotowania do zabiegu usuwania zaćmy? Jak przebiega operacja?

Czytaj dalej

Jak przebiega laserowe leczenie jaskry?

Jaskra to choroba narządu wzroku, która polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego przez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nieleczona lub zbyt późno wykryta jaskra może doprowadzić do całkowitego zaniku nerwu wzrokowego, a co za tym idzie — utraty wzroku. Należy też pamiętać o tym, że jest to choroba nieuleczalna, jednak odpowiednie krople obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe i zabiegi, mogą zahamować jej postępowanie. Z…

Czytaj dalej